ujfejlec.jpg (81807 bytes)

Olvasótörténet


Az Olvasó rövid története

Múlt nélkül nincs jelen – tartja a mondás, melynek érvényességét jól illusztrálja Ózd intézményekhez kötődő kulturális életének alakulása. Ha meg akarjuk ismerni és érteni a jelenlegi viszonyokat, valamint a jövőre vonatkozó elképzeléseket, vissza kell nyúlnunk a gyökerekhez, egészen a XIX. század utolsó évtizedeihez.

Az akkori településen 1884-ben alakult meg az Olvasó Egylet, amely hosszú évtizedeken keresztül biztosította a közkönyvtári szolgáltatást, az alkotó művelődési közösségek működését, a lakosság művelődési lehetőségeit. 1895-ben már működött a gyári fúvós zenekar, 1896-ban kezdte próbáit a színjátszó csoport, 1897-ben alakult meg a mai is működő dalárda. 1912-ben adták át a községben az első mozit.

 Az itt élőknek rendszeres és biztos kereseti lehetőséget nyújtott a gyár, a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. Az Rt. a gyári tisztségviselőknek Kaszinót épített, de a gyári munkásokról sem feledkezett meg. 1923-24-ben épült meg az Olvasó Egylet ma is impozáns háza, mely még ma is az akkori, megépített formájában áll.

Az Olvasó Egylet Székháza – a Rimaművek költségén – ünnepélyes keretek között 1924. október 19-én került megnyitásra, mely igen jelentős eseménynek számított a település akkori életében.

Az épület vidéki viszonylatban hatalmas méretével – 40 m széles, 63 m hosszú – és korszerű felszereltségével tűnt ki.

Nagyságát figyelembe véve a hazai színházak között a hatodik helyen állt. A színpadnyílás 80 méter széles, nézőtere eredetileg 840 személyes volt. Terveit a gyár műszaki igazgatóságán Zorkóczy Samu vezetésével Marschzalkó Béla építész, dr. Finály István főmérnök, Nahlik Béla és ifj. Finály Lajos mérnökök készítették.

A második világháború után a részvénytársaság aVasasSzakszervezetnekadta át az épület tulajdonjogát és az ott lévő összes ingóvagyonát. Az intézmény aLiszt FerencMűvelődési Központ(LFMK) nevetkapta, s hamarosan pezsgő kulturális élet bontakozott ki az épületben. (A helyiekmind a mai napigOlvasónéven emlegetik a házat.)

 A régi, nagy hagyományokkal rendelkező együttesek mellett újabb és újabb csoportok, szakkörök alakultak. Az ekkoriban alakult Kohász Táncegyüttes, az Ózdi Szimfonikus Zenekar, a képzőművészeti kör, a balett csoport országos hírnévre tett szert hamarosan.

 1967-ben új fejezet kezdődött a város kulturális életében. Országosan is példaértékű volt az Ózdi Népművelési Intézmények (ÓNI) életre hívása, melynek lényege a szellemi és az anyagi erőforrások koncentrálása volt. A város művelődési házait, könyvtárait az Ózdi Kohászati Üzemek (ÓKÜ) Szakszervezeti Bizottsága működtette a Városi Tanács támogatásával. Az intézmények fenntartásához később a város 12 másik üzeme, vállalata is csatlakozott. A szakmai munkát 25 fős társadalmi vezetőség felügyelte, segítette.

Az „ózdi modell” 1984. december 31-ig működött. Akkor a város és az ÓKÜ vezetése miatti ellentétek, a csökkenő gyári támogatás, valamint a kohászat kezdődő leépülése miatt az addigi egységes szervezet felbomlott. A Liszt Ferenc Művelődési Központ gazdája a gyár és a szakszervezet lett, míg a város többi művelődési intézményét, házát a város üzemeltette tovább. Így került a Városi Tanács tulajdonába a Kun Béla Művelődési Központ, az Ady Endre Művelődési Ház, a peremterületeken lévő művelődési termek (Uraj, Susa, Bánszállás, Center) és az újonnan megalakult Városi Könyvtár.

 Az ÓNI felbomlása után vitatható módon osztották el az addig közösen végzett tevékenységeket, csoportokat a LFMK a kohászati dolgozókhoz kötődő művelődési formákat vitte tovább (fúvós zenekar, táncegyüttes, képzőművészeti kör), a többi intézmény pedig a lakótelepekhez, a lakosság igényeihez orientálódott. Fenntartásában működött a Vegyeskar, a Gyermekkórus, a Lajos Árpád Honismereti Kör, s ellátta a térségben a hálózati-módszertani feladatokat.

1987. szeptember 1-vel új színfolt jelent meg a város közművelődési palettáján, ekkor adták át a Brassói Úti Általános Művelődési Központot, melyben egy általános iskola, egy középiskola, s a közművelődési egység kapott helyet.

 A rendszerváltozás az intézmények életében jelentős változást hozott. A kohászati és a bányászati monokultúra visszafejlődésével, a korábbi, erőltetett iparosítás negatív utóhatásainak következtében Ózd történetének legnagyobb krízisét élte át.
Ez természetesen és sajnálatosan kihatott a település kulturális életére is.

 Az LFMK saját hatáskörében jelentős létszámcsökkentéssel (14 fő elbocsátása) szervezeti változást hajtott végre. 1991. január 1-jével új szervezeti egységként megalakult az Ózdi Olvasó Egyesület. Működését szakszervezeti támogatásból, pályázatokból biztosította.

 Jelenetős anyagi és erkölcsi támogatást nyújtott az egyesület részére a város önkormányzata.

 Az Ózdi Olvasó Egyesület, mint civil szervezet a folyamatos működéshez szükséges finanszírozás hiányában 1999. január 31-én feloszlással megszűnt. Az egyesület az összes ingó vagyonát felélte, csak egy lepusztult, teljesen üres házat hagyott maga után.

 Az épület a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésébe került.

 A város által üzemeltetett művelődési ház a rendszerváltozás után a Bükk Művelődési és Vendéglátó Ház nevet kapta. Tevékenységi köre jócskán bővült. A korábban Bükkvidéki Vendéglátóipari Vállalat által üzemeltetett Bükk éttermet és presszót átvéve, felújítva vendéglátó tevékenységet is végzett (közétkeztetés, városi rendezvények, családi ünnepségek). 1991-ben az intézmény átvette a Megyei Moziüzemi Vállalattól a Béke Mozit, s a BMVH üzemeltetette tovább.

 Ugyanebben az évben a megszüntetett Családi és Társadalmi Ünnepségeket Szervező Iroda szolgáltatásait is a művelődési ház folytatta, s Família Szolgálat néven a Városi Művelődési Központ egységeként folytatta tevékenységét.

 Az intézmény alaptevékenységében eltolódtak az addigi arányok. A hagyományos szolgáltatásokon, tevékenységeken túl egyre több civil szervezet, alkotó művészeti csoport talált itt otthonra (Bárka Színpad, Szívbetegek Klubja, Modellező Kör, Turista Szakosztály), s közben a peremterületeken az ún. telephelyeken (Uraj, Susa, Bánszállás, Center) pezsgő élet folyt a művelődési házakban.

 A Városi Művelődési Központ, a „Bükk’ építészeti adottságai a feladatokhoz mérten mindig is szűkre szabottak voltak. Lakótelepi művelődési házként épült, így a városi művelődési központ feladataihoz képest kicsi, kevés hasznos térrel rendelkezett. Programzsúfoltsága állandó helyhiányt okozott, a különböző csoportok más épületekbe szorultak,

ott kellett próbálniuk, működniük (a Vegyeskar az Erkel Ferenc Zeneiskolában, a Gyermekkórus az Árpád Általános Iskolában, a Honismereti Szakkör a Városi Múzeumban).

 Ózd Város Önkormányzata az 1997. évi CXL. Kulturális törvény értelmében 2000-ben megalkotta rendeletét a közművelődés helyi szabályozásáról. A rendeletben megfogalmazott célkitűzéseket 2007. június 30-ig terjedő időszakban az előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság szempontjából teljes jogkörrel rendelkező költségvetési szervként, mint önállóan gazdálkodó intézmények látták el feladataikat a Városi Művelődési Központ, a Városi Könyvtár és a Városi Múzeum.   

Városi Múzeum

Az intézményt 1994-ben a Honismereti Kör és a Gyártörténeti Múzeum gyűjteményére alapozva hozta létre az önkormányzat a régi Gyári Iskola épületében. Mai napig hozzátartozik a Szakképző Intézet udvarán lévő Skanzen (Kohászati Berendezések Szabadtéri Múzeuma).

 A Városi Múzeum olyan közgyűjtemény, amely tudományos és közművelődési feladatokat lát el. Alapvető feladata a város és térsége múltjára, jelenére vonatkozó muzeális értékű emlékek, anyagok gyűjtése, megőrzése. Fontos feladata, hogy az Észak-Borsodi régió értékeinek bemutatásával idevonzza a látogatókat, valamint, hogy tevékenysége beépüljön az oktatási intézményekben egyre fontosabb szerepet betöltő Lakóhelyismeret oktatásába.

 

Városi Könyvtár

A 120 éves múltra visszatekintő ózdi könyvtárkultúra örököseként a város, a térség legnagyobb könyvtári közgyűjteménye, Ózd város nyilvános települési közkönyvtára. 1985-től működött, mint Városi Könyvtár. Mai otthonába, a mindig is közszolgálati feladatot ellátó valamikori Község-, majd Tanácsháza patinás épületébe 1988-ban költözött. Állománya több mint 100 ezer egység. Évente 30 ezer látogatót regisztrál. Nyilvános könyvtári feladatokat lát el, szolgáltatási köre gazdag: zenei-nyelvi részleg, gyermek részleg, helyismereti részleg, Internet hozzáférési lehetőség, nyelvoktatás. Európai Uniós különgyújtemény.

Másik szolgáltató hely az Árpád vezér úti Fiókkönyvtár a volt Városi Művelődési Központban, ma Civilházban működik, mely a Béke telep és az Újváros tér könyvtári ellátását biztosítja.   

Brassói úti Általános Művelődési Központ

A közművelődési Egység 1997-től elsősorban a nevelő-oktató munkát elősegítő és egyéb művelődési programok, előadások szervezésével igyekezett hozzájárulni a helyi pedagógiai programok megvalósításához. Fontos feladata az intézményekben tanulók és dolgozók művelődési, szórakozási lehetőségeinek kielégítése. A fiatalok egészséges életmódra való felkészítése, szabadidejük hasznos eltöltésének biztosítása. A lakossághoz szólva művészeti és szakmai kiállításokat rendezett, ismeretterjesztő előadásokat szervezett és bonyolított le. A gyermekek számára szünidei programokat biztosított. Az ÁMK közművelődési feladatainak ellátását Ózd Város Önkormányzata 2007. július 1-től kezdődően az Ózdi Művelődési Intézmények hatáskörébe utalta.

 Városi Művelődési Központ

A Városi Művelődési Központ 1985-től látta el Ózd város kötelező közművelődési feladatait. Az intézmény területi és körzetközponti feladatokat is biztosított.

Alapfeladatai az Alapító okiratban megfogalmazottak szerint az alábbiak voltak:

a          Közművelődési alapfeladatok

a          Béke Mozi

a          Família Szolgálat (házasságkötések, névadók megszervezése

a          Peremkerületek közösségi színterei

A VMK kezelője volt az Olvasó és a volt Kaszinó épületének is 2002. május 1-től.

 

Közgyűjteményi és közművelődési feladatellátás ma:

Ózd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2007. június 30. hatállyal, mint önálló költségvetési szerveket megszüntette a Városi Művelődési Központot, a Városi Könyvtárat és a Városi Múzeumot.

 

Munkajogi jogutódlással 2007. július 1-vel Ózdi Művelődési Intézmények néven megalapította önálló költségvetési szervként új intézményét 3600 Ózd, Gyár út 4. székhellyel.

Az intézmény székhelye a műemlékké nyilvánított patinásan felújított, a köztudatban Olvasó néven emlegetett székház, mely gyönyörű tereivel, próbatermeivel, technikai felszereltségével kulturális tevékenységünkhöz méltó környezetet és megfelelő szakmai hátteret biztosít.

 

Az Ózdi Művelődési Intézmények intézmény-egységei az ÓMI Városi Művelődési Központ, ÓMI Városi Könyvtár, ÓMI Városi Múzeum önálló szakmai kompetenciával rendelkeznek.

 

Az intézmény közművelődési és közgyűjteményi feladatellátása Ózd város közigazgatási területére, és az ózdi kistérségre terjed ki.